Jakiś czas temu Marlena napisała* o pchłach w słoiku, które nie mogą z niego wyskoczyć nawet po otwarciu… Bo nauczyły się że skacząc wyżej nic nie zdziałają. Zastanawiając się nad tym, gdzieś tam w głowie taki mały głosik siedział. Nie przecież ja nie mogę być aż tak głupi, może pchły mają mały móżdżek, a może ten eksperyment to fikcja… jak reksio złapie pchły to sam sprawdzę…
I tak miałem zrobić do dziś…
Dziś urwał mi się guzik w koszuli, i trzeba było go przyszyć. No i pojawiło się pytanie dlaczego? Dlaczego w męskich ubraniach guziki sa po jednej stronie, w damskich po drugiej stronie?
Odpowiedź znalazłem – Witaj w słoiku!
Tak żyjemy w takim otwartym średniowiecznym słoiku i nie wiemy że można skakać wyżej. Guziki na prawej stronie u mężczyzn i na lewej u kobiet to pozostałość po średniowieczu, która obecnie nie ma racji ŻADNEJ bytu, a jednak nadal istnieje.
Składają się na to 2 fakty:
1. Ok 90 procent osób to ludzie praworęczni.
2. W średniowieczu na ubrania z guzikami, stać było tylko bogatszych, a Ci z kolei utrzymywali służbę. I tak, mężczyzna zwykle ubierał się sam więc sam sobie zapinał guziki dlatego miał je po prawej stronie, kobieta zaś zwykle była ubierana przez służbę, dlatego guziki miała po lewej stronie, czyli po prawej dla służby.
Dziś na dobra sprawę gdyby wszystko było normalnie, powinniśmy wszywać guziki dla lewo i praworęcznych. Wybraliśmy jednak średniowieczny słoik.. mimo ze już dawno odkręcony
PS: Pytanie tylko o ilu słoikach jeszcze nie wiemy?