Sztuka podejmowania decyzji. Dlaczego mądrzy ludzie dokonują złych wyborów [recenzja]

Na tę książkę trafiłam przez zupełny przypadek. Okładka w sumie nie najciekawsza, a i tytuł bardzo odkrywczy się nie wydał.

Jak bardzo się myliłam! A co najbardziej mnie zaintrygowało – autor już na wstępie też przeprasza za to, że dotychczas mylił się w swoich badaniach nad procesem podejmowania decyzji. Jego naukowe (i strasznie skomplikowane) teorie zweryfikowało życie.  I pisze właśnie o tych życiowych sposobach podejmowania decyzji. Czyta się wyśmienicie – jasny, wciągający sposób opowiadania, wiele przykładów i propozycji ćwiczeń.


Autor: dr Gary Klein przez lata obserwował decyzje podejmowane w ekstremalnych warunkach min. przez strażaków, pilotów myśliwców, ratowników medycznych i innych ludzi, którzy na zawiłe konstrukcje myślowe nie mają zbyt wiele czasu – oni po prostu działają.

My nazywamy strategię jednoczesnej analizy dwóch lub więcej opcji, zazwyczaj poprzez porównywanie ich wad i zalet, oceną porównawczą. Strażak utrzymywał, że nigdy takiej oceny nie przeprowadza, ponieważ nie ma na nią czasu. Zanim skończyłby wymieniać wszystkie opcje, nie mówiąc już o ich ocenianiu, płonący budynek po prostu by się zawalił.

Jak więc podejmujemy decyzje? Człowiek nie jest szczurem laboratoryjnym. Co więcej na decyzje wpływa o wiele więcej czynników niż te, które jest w stanie wytworzyć jakikolwiek naukowiec w laboratorium. Bardzo wiele decyzji podejmujemy tak szybko, że nawet nie uświadamiamy sobie, co właściwie się stało. Jeśli zgadzasz się z tymi stwierdzeniami – ta książka zdecydowanie Ci się spodoba.

Dla wszystkich chcących decydować w zgodzie z samym sobą: książka jest tutaj

miłej lektury życzy
Marlena Mendelewska