Pomoc psychologiczna online – psychoterapia

Tak, jak różne są powody podjęcia psychoterapii, tak różnymi powodami kierujemy się przy wyborze formy spotkań ze specjalistą. Obecna sytuacja w Polsce i na świecie tym bardziej umożliwiła nam korzystanie z dostępnych i wygodnych konsultacji online. Ma to miejsce zarówno w przypadku konsultacji z lekarzami, jak i psychologami i psychoterapeutami. Na czym polega konsultacja online? Jak wygląda? Czy jest równie skuteczna?

Powody wsparcia psychologicznego online

Wsparcie psychologiczne i psychoterapia online jest coraz szerzej oferowana. Można z niej skorzystać z różnych powodów i w różnych sytuacjach. Warto skorzystać z pomocy psychologa lub psychoterapeuty zdalnie, kiedy występuje:

  • utrudnione poruszanie się — osoby chore, osoby z niepełnosprawnościami
  • styl życia lub praca uniemożliwiają regularne spotkania twarzą w twarz — podróże służbowe, częste wyjazdy turystyczne
  • w okresie wakacyjnym, kiedy jest się poza miejscem spotkań, a występuje potrzeba wsparcia psychologicznego lub psychoterapeutycznego (utrzymanie ciągłości spotkań)
  • problem z podjęciem decyzji — jeśli występuje potrzeba konsultacji psychologicznej przed ważną decyzją, konsultacja online będzie prawdopodobnie szybszym rozwiązaniem
  • miejsce zamieszkania utrudniające/uniemożliwiające udanie się do psychologa — pobyt w kraju, w którym nie ma specjalistów w danym języku, duża odległość od gabinetów psychologicznych, problem z dotarciem na miejsce
  • dostęp do wybranego specjalisty lub specjalistki — przyjmującego tylko online/w miejscu, do którego nie ma możliwości dojazdu
  • potrzeba konsultacji z psychologiem podczas wyjazdu/nieobecności stałej psychologa lub psychoterapeuty — zintegrowana dokumentacja medyczna umożliwia każdej specjalistce kontynuowanie leczenia bez utraty lub pominięcia ważnych szczegółów o stanie zdrowia pacjenta
  • praca i ilość obowiązków uniemożliwiająca odbycie spotkania stacjonarnie w gabinecie
  • trudne doświadczenia życiowe — choroba lub śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, kryzys w związku, problemy wychowawcze z dziećmi itp.
  • stan psychiczny utrudniający wyjście z domu — lęki, depresja
  • potrzeba znalezienia osoby, która wysłucha bez osądzania i udzieli wsparcia

Powodów może być wiele. Każda myśl, wskazująca na potrzebę konsultacji zdalnej, jest wystarczająca, by skorzystać ze spotkania online z psychologiem lub psychoterapeutą. W tym przypadku nie ma lepszych i gorszych powodów. Każdy z nas się różni i jest to zupełnie normalne, że dla innych problem może wydawać się błahy. Bardzo istotna jest subiektywna ocena sytuacji.

Wsparcie psychologiczne zdalnie czy stacjonarnie?

Pomoc psychologiczna online w formie doraźnego spotkania czy też w formie psychoterapii jest jedną z możliwości do wyboru. Nie jest obowiązkowa, ale może być pomocna. Łatwiej jest odbyć spotkanie zdalnie, kiedy trzeba połączyć je z obowiązkami dnia codziennego i często pracą, rodzicielstwem czy studiami. Może być też swoistym oswojeniem się do rozmów z psychologiem lub psychoterapeutą z myślą o kontynuowaniu psychoterapii stacjonarnie już w gabinecie.

Dla niektórych łatwiejszym może być umówienie się na spotkanie online niż podjęcie większego wysiłku i udanie się na spotkanie w gabinecie. Lęk, strach, przerastające problemy — to normalne i mogą się zdarzyć. Dlatego możliwość otrzymania wsparcia psychologicznego lub psychoteraputycznego online jest jedną z dostępnych opcji. Ostatecznie to pacjent lub pacjentka decydują o preferowanej formie.

Pacjent online — kto może skorzystać z psychoterapii online?

Tak naprawdę każdy, kto odczuwa taką potrzebę, może skorzystać ze wsparcia psychologicznego lub psychoterapii online. Zarówno osoby, które borykają się z danymi trudnymi sytuacjami czy wydarzeniami, jak i osoby poszukujące wsparcia specjalisty na dłużej — w formie psychoterapii. Wsparcie online obowiązuje bez względu na miejsce zamieszkania i z możliwością dostosowania godzin pod grafik. Przykładowymi sytuacjami, w których warto zdecydować się na wsparcie psychologiczne online (stacjonarnie też), jest:

  • poczucie, że dzieje się coś nie tak
  • bycie w trudnych sytuacjach życiowych (utrata pracy, choroba, śmierć kogoś bliskiego, nagłe zmiany)
  • poczucie bezsilności
  • poczucie, że coś nie pasuje/męczy/przeszkadza w codziennym życiu
  • upewnienie/sprawdzenie czy psychoterapia jest potrzebna
  • chęć doświadczenia spotkania ze specjalistką
  • poczucie lęku, fobie
  • depresja
  • zaburzenia odżywiania
  • problemy z uzależnieniami
  • ból emocjonalny
  • problemy w relacjach z innymi
  • niskie poczucie własnej wartości

Tak naprawdę każdy powód jest dobry i wystarczający, by zdecydować się na pomoc psychologiczną online.

Co jest potrzebne podczas spotkania online?

W zależności od platformy, z której korzysta psycholog lub psychoteraputa (Skype, Zoom, FaceTime, Meet itp.), do odbycia spotkania potrzebne jest stałe łącze internetowe i komputer lub telefon. Przy połączeniu online nie można wykluczyć problemów z łączem lub wykorzystywaną platformą. Dlatego warto zadbać o jak najlepsze łącze, jakie mamy możliwość sobie zapewnić.

Jeśli chodzi o sprzęt, warto żeby miał dostęp do kamerki, by jako pacjent udostępniać ekran psychologowi czy psychoterapeucie. Możliwe są też połączenia telefoniczne w przypadku, np. problemów z internetem. Jednak preferowanym sposobem jest wideorozmowa, ponieważ jako ludzie komunikujemy się nie tylko werbalnie (słownie). Nasza mimika, gesty, poruszenie może być bardzo przydatne podczas konsultacji czy samej psychoterapii dla specjalistki — umożliwia lepszy kontakt z pacjentem pomimo utrudnień związanych ze spotkaniem online.

Przygotowanie do spotkania z psychologiem online

Poradnictwo psychologiczne w Internecie jest coraz bardziej popularne. Przyczynia się do tego rozwój Internetu i oferowanych dzięki niemu usług, jak i sytuacja pandemiczna na świecie. Dzięki spotkaniom online możliwy jest bezpieczny udział z domu czy też innego, dogodnego miejsca.

Warto wyznaczyć sobie ciche i spokojne miejsce, w którym nikt z bliskich osób czy zwierząt nie będzie przeszkadzał podczas konsultacji. Wygodny fotel czy kanapa będzie wtedy dobrym rozwiązaniem. Przed połączeniem można od razu ustawić kamerę, by przesyłała obraz twarzy. Przydatne jest posiadanie pod ręką kartki i czegoś do pisania, żeby nie musieć ich szukać w razie potrzeby i wybijać się z rozmowy. Dobrym rozwiązaniem jest też przygotowanie sobie czegoś do picia i chusteczek. To zawsze może się przydać.

Doraźna pomoc psychologiczna online

Pomoc psychologiczna online inaczej określana jako internetowe pogotowie psychologiczne lub doraźne wsparcie psychologiczne. Jest to udzielenie pomocy zdalnie w nagłych, kryzysowych sytuacjach. Wsparcie te jest doraźne i nie zastąpi bezpośredniej psychoterapii. Jednak otrzymanie praktycznej porady psychologicznej może być bardzo cenne i pomocne. Jednocześnie specjalista może określić, czy przydatne byłoby w danej sytuacji podjęcie stałej psychoterapii.

Jest to od jednego do kilku spotkań (w zależności od potrzeby). Celem takiego spotkania lub spotkań jest wsparcie osoby potrzebującej i odzyskanie (chociaż częściowej) stabilności psychicznej przez pacjenta czy pacjentkę. Spotkanie lub cykl spotkań mogą być jedynym kontaktem z psychologiem lub stanowić początek rozpoczęcia psychoterapii (zarówno zdalnie, jak i stacjonarnie). Możliwe jest też przekierowanie do innego specjalisty, np. psychiatry.

Psychoterapia psychodynamiczna online

Jest to kolejna z możliwości otrzymania wsparcia. Tym razem stałego i długoterminowego (na naszym blogu przeczytasz pełny opis psychoterapii psychodynamicznej), przeważnie cotygodniowego. Jest to rozwiązanie dla osób, które z różnych powodów nie są w stanie uczęszczać na spotkania w gabinecie. Terapia psychodynamiczna jest skuteczną metodą leczenia między innymi:

  • zaburzeń lękowych, fobii
  • zaburzeń osobowości
  • zaburzeń odżywiania
  • zaburzeń depresyjnych
  • uzależnień

Wykwalifikowani psychologowie i psychoterapeuci mogą wspomóc decyzję o podjęciu psychoterapii lub kontynuowaniu procesu leczenia. Psychoterapia online jest dostępna i wygodną opcją spotkań z psychoteraputą. Bezpieczny kontakt ze specjalistą w tym przypadku jest na wyciągnięcie ręki.

Psychoterapia psychodynamiczna online działa na tych samych zasadach co sesja w gabinecie. Ważne są zasady dotyczące terminu i godzin spotkań. Nie można w tym przypadku wykluczyć też różnego rodzaju problemów technicznych (problemy z łączem, z platformą, z działaniem kamer). Może mieć to wpływ na proces terapeutyczny, dlatego tak ważne jest odpowiednie łącze i sprzęt. Kontakt online, a nie twarzą w twarz w gabinecie, może utrudniać wymianę bodźców pomiędzy pacjentem a psychoterapeutą.

Warto pamiętać, że kontakt online nie wyklucza analizy podczas sesji psychoterapeutycznych. To właśnie korzystanie z udostępniania obrazu i dźwięku sprzyja skuteczności spotkania. Jest więc to wykonalne i możliwe do zorganizowania tak, żeby psychoterapia przyniosła pozytywne skutki.

Psycholog online – wsparcie najlepszych specjalistek

Gdziekolwiek przebywasz, niezależnie od ilości obowiązków i napiętego grafika — możesz mieć wygodny dostęp do wsparcia psychologicznego online. Nasze specjalistki prowadzą konsultacje i terapie w nurcie psychodynamicznym i psychoanalitycznym online jak i stacjonarnie w Warszawie Centrum, na Ursynowie, Pruszkowie i Piastowie. Oszczędność czasu, wygodny dostęp, chęć czy konieczność jest wystarczającym powodem, by umówić się na spotkanie zdalnie. Doraźne wsparcie, pomoc w podjęciu wyboru, wiedza o sobie, o swoich trudnościach i problemach jest pierwszym krokiem do ich rozwiązania.

Artykuł przygotowany wraz z centrum Adiuta mającą siedzibę w Pruszkowie:

Centrum Psychoterapii Pruszków – “ADIUTA”

05-800 Pruszków, Górna 19

tel. 509 813 384 gabinety@adiuta.pl

W Warszawie Centrum

Warszawa Centrum
Aleje Jerozolimskie 83/20
02-001 Warszawa

tel. 509 813 384 gabinety@adiuta.pl

Na Warszawskim Ursynowie

Warszawa – Ursynów
Migdałowa 10/52
02-796 Warszawa

tel. 509 813 384 gabinety@adiuta.pl

A także pracujące Online

Słowa które szukać:

  • psycholog online, psychoterapeuta online, psychoterapia online, terapeuta online, porady psychologiczne, pomoc psychologiczna online, psychologia online, porady psychologiczne online, czat z psychologiem, psycholog przez internet, psychoterapia skype, psychoterapeuta skype, psycholog internetowy, porady psychologa, porady psychologów, porada psychologa, psycholog online czat, psycholog dziecięcy online, porada psychologa online, rozmowa z psychologiem online, porady online, pogotowie psychologiczne, porady psychologa online, rozmowy z psychologiem online, psycholog skype, psycholog online, psychoterapia przez internet, pomoc psychologa online, konsultacja psychologiczna online, konsultacje psychologiczne online, psychoterapia przez skype
ukUkrainian